Haklarınıza Sahip Çıkın!


gazeteler
canlı kameralar

DOĞALGAZ CİHAZLARI İLE İLGİLİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Cihazlarınızın verimli ve güvenilir çalışmasını istiyorsanız imalatçının kullanma kılavuzuna ve ilgili talimatlarına uyunuz. Cihazlarda, yanma işlemi sonucunda karbon monoksit ve karbondioksit oluşur.

 • Cihazın yakıcı bölümlerinde özel sargının iyi yapılmamış olması veya toz olması.
 • Bacaların tıkanması.
 • Temiz hava girişinin engellenmesi, menfezlerin kapatılması.
 • 1 m 3 doğalgazın yanabilmesi için 11 m 3 havaya ihtiyaç vardır. Doğalgaz kendisi zehirli bir gaz değildir . Cihaz, yanma sonucu karbon dioksit ve karbon monoksit üretirken, hava içerisindeki oksijeni tüketir. Ortamda oksijen kalmayınca kombi sönebilir. Eğer kullanıcı da aynı ortamdaysa, kanındaki oksijen düzeyi yeterli düzeyde olamayacağı için, ölümlere neden olur. Cihaz sönerse resetleyerek tekrar çalışır hale getirebiliriz ama insanın reset düğmesi ne yazık ki yoktur.

DoğalgazKarbon monoksit her ne kadar renksiz, kokusuz olsa da karbon monoksiti solumak, bulantıya, baygınlığa, benzer belirtilere neden olur. Aşırı oranda karbon monoksite maruz kalmak ölüme neden olur. Eğer doğalgaz cihazınızın iyi çalışmadığından şüpheleniyorsanız yetkili servis elemanları tarafından bakımını yaptırınız.

Karbon dioksit solunması da uyku hali, uyuşukluk gibi belirtilerin hemen ardından baygınlık ve neticesinde, oksijensizlik nedeniyle ölümlere neden olur.

Bacalı doğalgaz cihazları 12 m 3 ' den daha küçük hacimlere yerleştirilemezler. Bu tip cihazların bulundukları mahalden en az 100 cm 2 net geçişli atmosfere açılan havalandırma menfezleri bulunmalıdır. Bu menfezler sürekli açık kalmalıdır. Menfezin cihaz karşısındaki duvar veya pencereden açılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca konulacakları hacimlerin büyüklüğü ne olursa olsun bacalı cihazlar açık balkon, yatak odası, banyo, WC gibi yerlere konulmadığı gibi banyo, WC ve yatak odalarından duman boruları geçirilerek baca bağlantısı yapılamaz.

Tavsiyemiz, hermetik cihaz seçilmesidir. Hermetik cihazlar, yanma havasını bina dışından aldıkları için, ortamdaki oksijeni tüketmezler. Dolayısıyla, yukarıda sayılan ölüm nedenleri asgariye indirilmiş olur.

Bacalı cihazların bulunduğu bölümde iyi çekiş yapan bir baca bulunmalı ve cihaz mutlaka bu bacaya bağlanmalıdır. Atık gaz boruları kapı ve pencere gibi yapı elemanlarından en az 20 cm uzakta olacak şekilde yerleştirilmelidir. Gaz cihazlarının ısınan dış yüzeyleri ile kullanılan eşyalar arasındaki açıklık en az 50 cm olmalıdır. Denge bacalı (hermetik) gaz cihazlarının bacaları mutlaka atmosfere açık, hava sirkülasyonu olan yerlere bağlanmalıdır.

Bacalı cihazlar yanma için gerekli olan havayı bulundukları ortamdan almaktadırlar. Estetik kaygılar nedeniyle bu cihazların bir dolap içine alınmaları yanma için ihtiyaç duyacağı taze havayı engellemektedir ve yanma kalitesini düşürmektedir.

Doğalgaz Güvenlik Önerileri
 • DİKKAT! Doğalgaz çürük sarımsağa benzer bir koku vermektedir. Böyle bir koku hissedildiğinde vatandaşların paniğe kapılmayıp derhal ortamın havalandırmaları ve Alo 187 'yi aramaları gerekmektedir. Ekipler gelene kadar ev içerisinde doğalgaz kullanılmasını engelleyecek şekilde tüm vanalar kapatılmalıdır, hiçbir şekilde elektrik sigortaları, anahtar ve prizlere dokunulmamalı, elektrik düğmeleri açılıp kapatılmamalıdır. En kısa zamanda eve ulaşacak olan ekipler gerekli müdahaleyi yaparak sorunu çok seri bir şekilde çözeceklerdir.
 • Yıllık genel bakımlarda bakım için evinize gelen servislerinize mutlaka baca emniyet limitlerini kontrol ettiriniz. Baca emniyet termostatlarını devre dışı bırakacak şekilde köprülettirmeyiniz. Bu şofbenler için de geçerlidir. Baca emniyet termostatı atıyorsa, mutlaka baca çekişi kontrol edilmelidir.
Binanızda Doğalgaz Kokusu Duyarsanız Ne Yapmalısınız?
 • Binaların dışında gaz kokusu algıladığınızda hemen 187 nolu DOĞALGAZ ACİL telefonunu arayarak ihbar yapınız.
 • Bu mekandaki insanları uyarınız.
 • Aşırı bir gaz kaçağı varsa o bölgenin elektriğini kestiriniz.
 • Bina giriş çıkışının kontrol altına alınmasını ve trafiğin durdurularak bölgenin güvenlik altına alınmasını sağlayınız.
 • Gaz kokusu bina dışında olsa dahi, gaz kaçağı çevredeki yakın binalarda ve özellikle de bodrum katlarında olabilir. Bu durumda kesinlikle bodruma girmeyip 187 acil müdahale ekibini uyarınız.
Doğalgaz yangınlarında alınacak önlemler nelerdir?

Hemen söndürülmesi gereken diğer birçok yangın çeşidinden farklı olarak; gaz yangınlarının söndürülmesinde uygulanacak genel kural önce gaz akışını kesmek, sonra söndürmektir. Bu nedenle, gaz yangınını derhal söndürmeye kalkışmamalı, gaz akışı kesilene kadar yanmasına izin verilmelidir. Bu arada, gaz kesilerek yangın söndürülünceye kadar, yakındaki yanabilir maddelerin, yanan gazdan yayılan ısıyı absorbe ederek tutuşmasını önlemek için mümkünse uzaklaştırılması veya çevresi su ile soğutularak korunması gerekmektedir. Eğer akan gazı kesecek vanayı kapamak için, yangının söndürülmesi mutlaka gerekiyorsa, çok kısa bir sürede gaz alevleri söndürülerek vana kapatılmalıdır.

Online Soru/Cevap
Sormak istediğiniz her türlü soru, sorun, görüş ve önerilerinizi iletebilirsiniz. Operatörlerimiz en kısa sürede sorularınızı yanıtlayacaktır. size cevap yazacaktır. Sorunuzu iletmek için lütfen burayı tıklayınız.
Temsilcilikler Verilecektir
Ülke genelinde temsilcilikler verilecektir. Temsilcilik Başvuru Formunu doldurarak siz de temsilcimiz olabilirsiniz. Temsilcilik başvuru formu için lütfen burayı tıklayınız.
Anket
Daha önce geçirdiğiniz herhangi bir kazadan dolayı sigorta şirketinden tazminatınızı alabildiniz mi?
Tamamı Aldım %14
Beklentimin altında aldım %6
Kısmen Aldım %5
Çok cüzzi bir miktar aldım %9
Mağdur oldum %67